Zaburzenia snu: Objawy, leczenie i przebieg
Zaburzenia snu są powszechne – prawie każdy z nas cierpi na nie w pewnym momencie swojego życia. Przyczyny braku odpoczynku podczas snu są jednak wielorakie. Czasami wystarczy zmiana stylu życia, aby przywrócić dobrą jakość snu. W innych przypadkach badanie lekarskie jest ważne, aby wykluczyć choroby podstawowe lub wykryć je na czas. Poniżej wyjaśniamy, jakie są rodzaje zaburzeń snu oraz jak można rozpoznać i sklasyfikować ich objawy. Ujawniamy także, w jaki sposób można poprawić jakość snu i przedstawiamy najważniejsze metody leczenia.
Co to jest zaburzenie snu?
Zaburzenia snu lub bezsenność to sytuacje, w których nie można zasnąć lub utrzymać snu przez dłuższy czas. W rezultacie zaburzona zostaje wartość regeneracyjna snu. Rozróżnia się ostre i przewlekłe zaburzenia snu. Objawy obu typów choroby są takie same, a jedynym czynnikiem decydującym jest czas jej trwania. Objawy, które utrzymują się dłużej niż 3 miesiące, nazywane są przewlekłymi zaburzeniami snu.
Objawy, które występują w krótszym okresie czasu, nazywane są ostrymi zaburzeniami snu. Z drugiej strony, wszystkie problemy ze snem, które pogarszają samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz prowadzą do znacznego obniżenia wydajności w ciągu dnia, są uznawane za choroby. Ponadto utrzymują się one przez dłuższy czas. A tak w ogóle, to zaburzenia snu nie są wcale rzadkie: Naukowcy zakładają, że około 40% ludzi spełnia kryteria przewlekłych zaburzeń snu przynajmniej w jednej fazie życia.
Jak rozpoznać objawy bezsenności
Zaburzenia snu charakteryzują się trudnościami z zasypianiem w rozsądnym czasie i niewybudzaniem się w fazie nocnego odpoczynku. Występują one częściej w fazach napięć prywatnych, zawodowych lub dużego stresu. Nadmierne spożycie alkoholu, tytoniu, herbaty lub kawy może powodować trudności z zasypianiem.
Godzinami przewracasz się w łóżku, ale nie możesz zasnąć. Jeśli już uda Ci się zasnąć, często śpisz niespokojnie i budzisz się kilka razy. Rano czują się niedostatecznie wypoczęci, zmęczeni i pozbawieni energii. Codzienne życie może stać się wielkim ciężarem i człowiek nie czuje się już na siłach, by sprostać wielu zadaniom.
Jeśli nie wysypiasz się przez dłuższy czas, prędzej czy później zauważysz trwałe skutki braku snu. Przejawiają się one w różny sposób. O ile na początku głównymi objawami są zmęczenie i brak koncentracji, to jeśli problemy ze snem utrzymują się przez dłuższy czas, często pojawiają się inne objawy fizyczne i psychologiczne. Należą do nich:
- Bóle głowy
- Trudności z koncentracją i problemy z pamięcią
- Drażliwość
- Silne zmęczenie w ciągu dnia i uczucie ciągłego wyczerpania
- Nerwowość, nadmierne pobudzenie psychiczne i napięcie.
Im dłużej utrzymują się problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu, tym bardziej stresujące stają się te objawy. Oprócz początkowych objawów nasilają się również problemy fizyczne, takie jak wzrost ciśnienia krwi, napięcie lub bóle mięśni.
Więcej informacji o leczeniu bezsenności: https://www.arenasnu.pl/